Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − św. Sylwester papież[1].
Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Gajusz Juliusz Cezar. Rzymianie czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January). Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1 marca, dlatego też w wielu językach zapożyczone nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9., 10., 11. i 12. miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10).
Pierwszym w historii rokiem rozpoczętym 1 stycznia był rok DCCVIII Ab Urbe Condita, tzn. 708 rok od założenia Miasta (Rzymu), czyli według obecnie stosowanej rachuby czasu 46 r. p.n.e.
W Rosji i na Ukrainie, również w Polsce, prawosławni[2] i grekokatolicy witają Nowy Rok 1 stycznia, a także 14 stycznia według gregoriańskiego, co odpowiada 1 stycznia według kalendarza juliańskiego,
Wyznawcy obrządku wschodniego bawią się na noworocznych balach nocą na 1 stycznia, a także 13/14 stycznia, zwanych „małankami”, witając „Stary Nowy Rok”[potrzebne źródło].
W Azji dzień Nowego Roku jest ruchomy (jest używany tam bowiem kalendarz księżycowy; liczący od dwunastu do trzynastu miesięcy), ale zazwyczaj obchodzony jest w styczniu albo w lutym[potrzebne źródło].
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3w
Fatal error: Allowed memory size of 78643200 bytes exhausted (tried to allocate 215623 bytes) in /virtual/maryska.ct8.pl/wp-includes/wp-db.php on line 1335
TŁUSTY CZWARTEK—-
Ten jedyny w roku dzień,
i znów będą pączki, jak to przy Ostatkach.
Do tego faworki, mięso i kiełbasa,
na lepsze trawienie-kieliszek nalewki.
Bo zgodnie z tradycją czas postu nadchodzi,
tradycja rzecz święta,więc to nie przelewki.
Za kilka tygodni, kiedy przyjdzie wiosna,
a z nią tak radosne święta Wielkanocne.
Znów zgodnie z tradycją będzie moc przysmaków,
więc dobrze, że teraz żołądek odpocznie.
Dziś czas karnawału już dobiega końca,
więc zapraszam również na ostatnie tańce.
Czterdzieści dni postu i wstrzemięźliwości,
głoszą ostatkowe, psotne przebierańce.
Z dowcipem,humorem ten temat ujmuję,
i życzę uśmiechu w ten radosny wtorek.
Uśmiech tak jak pączek słodziutko smakuje,
grunt to pełny brzuszek i dobry humorek.
Więc serdecznie i ciepło dzisiaj Cię pozdrawiam,
cieszmy się tą chwilą co nam radość daje.
Wesoło i bez żalu zakończmy ten karnawał,
bo za rok kolejny, starym obyczajem.