NEKROLOG

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

https://www.onet.pl/film/onetfilm/ks-eugeniusz-makulski-nie-zyje-wystapil-w-filmie-tylko-nie-mow-nik
OnetFilm
Nie żyje ksiądz znany z filmu „Tylko nie mów nikomu”. Eugeniusz Makulski miał 92 lata

Zmarł ks. Eugeniusz Makulski, były kustosz sanktuarium w Licheniu – potwierdził PAP rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz. Historia ks. Makulskiego została przedstawiona w filmie „Tylko nie mów nikomu”. Był on odsunięty od pełnienia działalności duszpasterskiej.
1,1 tys.
Dzisiaj, 06:38
O śmierci ks. Eugeniusza Makulskiego pierwsza poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna. Duchowny miał 92 lata.
Kim był ks. Eugeniusz Makulski?

Makulski urodził się 9 lutego 1928 r. w Kotarszynie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. W wieku 20 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. W 1966 r. został skierowany przez przełożonych zakonnych do parafii Licheń, aby przygotować koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Jako kustosz sanktuarium był inicjatorem powstania bazyliki w Licheniu, będącej jedną z największych świątyń na świecie. Budowa została sfinansowana z datków wiernych. Makulski pełnił funkcję kustosza sanktuarium przez 38 lat – do 2004 r.

W maju ubiegłego roku w filmie Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się również historia byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po emisji filmu Zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie dotyczące kapłana.

„Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej” – informowało wówczas zgromadzenie. „Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy” – napisano w oświadczeniu.

Sprzed bazyliki w Licheniu Starym w czerwcu 2019 r. usunięty został pomnik Jana Pawła II, na którym znajdowała się też postać ks. Eugeniusza Makulskiego. Monument przedstawiał papieża, który z rąk klęczącego kustosza sanktuarium otrzymuje makietę świątyni. Pomnik wrócił na miejsce miesiąc później w zmodyfikowanej wersji – bez ks. Makulskiego.

Obecnie na stronie internetowej sanktuarium w Licheniu nazwisko ks. Makulskiego nie pojawia się ani w sekcji o historii sanktuarium i budowy bazyliki, ani w zakładce dotyczącej historii zgromadzenia.
Źródło: PAP

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26506318,nie-zyje-ks-eugeniusz-makulski-oskarzany-o-wykorzystywanie.htmlhttps://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26506318,nie-zyje-ks-eugeniusz-makulski-oskarzany-o-wykorzystywanie.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Miłośnik opery i porcelanowych słoni. Rok temu zmarł Bogusław Kaczyński
Marta Kawczyńska Marta Kawczyńska,
Kolekcjonował jedwabne kwiaty, starą porcelaną oraz słonie. Miał ich dwa tysiące. Ponad wszystko ukochał jednak operę, operetkę i muzykę poważną. To jej poświęcił całe swoje zawodowe życie, będąc dziennikarzem i krytykiem muzycznym. Rok temu odszedł Bogusław Kaczyński.
http://www.tvp.info/

======================================================================

Fanatyczka zdrowego żywienia o kruchej psychice. Wspomnienie Ireny Jarockiej
Adam Cissowski Adam Cissowski
Była ikoną polskiej estrady i jedną z najpopularniejszych piosenkarek. Cała Polska śpiewała jej przeboje, takie jak „Kawiarenki” czy „Gondolierzy znad Wisły”. O jej barwnym życiu w książce „Wymyśliłam cię. Irena Jarocka we wspomnieniach” opowiadają jej bliscy i przyjaciele. 21 stycznia przypada 5. rocznica śmierci artystki.
http://www.tvp.info/

==========================================================================

Był przyjacielem Jana Pawła II. Zmarł ks. Mieczysław Maliński

pw publikacja: 16.01.2017 aktualizacja: 03:23 wyślijdrukuj

fot

Ks. Mieczysław Maliński (fot. arch. TVP/ Marek Wachowicz)

Zmarł ks. Mieczysław Maliński, duchowny i pisarz, publicysta, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych krakowski biblista ks. Wojciech Węgrzyniak. Ks. Maliński miał 93 lata.

„Zmarł ks. Mieczysław Maliński. Zostanie w sercach nie tylko Krakowa. Autor »Zanim powiesz kocham« i wielu innych dobrych słów, które uczą myśleć. Kolegiata św. Anny zapamięta go również jako tego, który zaczął odprawiać msze św. o 21.30. Wtedy, na początku lat 70., był to śmiały pomysł. Bp Pietraszko (Jan, biskup pomocniczy w Krakowie w latach 1963-1988 – PAP) poprosił o to jego. Bo mówił krótko. A ludzie wracali z nart, studenci z weekendu, więc miało być późno i krótko. Niech i w czyśćcu będzie krótko” – napisał ks. Węgrzyniak.

Pogrzeb

We wtorek 24 stycznia o godz. 11.00 sprawowana będzie msza św. w intencji śp. ks. Mieczysława Malińskiego w kościele Sióstr Wizytek, a o godz. 13.00 odbędzie się pogrzeb na cmentarzu na Salwatorze. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz – poinformował ks. Piotr Studnicki, rzecznik archidiecezji krakowskiej.

Zajęcia z młodzieżą

Mieczysław Maliński urodził się 31 października 1923 r. w Brzostku. Po święceniach kapłańskich, które otrzymał 24 lipca 1949 r., trafił do parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, gdzie pracował przez kolejnych 11 lat, prowadząc m.in. katechizację dzieci i młodzieży licealnej.Potem był duszpasterzem krakowskich studentów, wykładowcą, pisarzem.

Podczas okupacyjnych spotkań u Jana Tyranowskiego – który do swojego mieszkania na krakowskich Dębnikach zapraszał młodych ludzi na modlitwę, czytanie Biblii i rozmowy o wierze – poznał Karola Wojtyłę. W sierpniu 1944 r. Maliński rozpoczął zajęcia w tajnym seminarium duchownym zorganizowanym w siedzibie biskupów krakowskich, w którym uczył się także Wojtyła.

Rada Wojtyły

To za radą Wojtyły jego głównym zajęciem stało się pisanie. – Moje zdanie jest takie: wykładowców mamy w Polsce wystarczająco dużo, ale Maliński jest jeden jako pisarz. Pisz. Dobrze piszesz, jesteś czytany – relacjonował w autobiografii swoją rozmowę z arcybiskupem metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą.

Ks. Maliński sięgał po różne formy literackie – pisał rozprawy i eseje, rozważania, bajki dla dzieci, modlitewniki, powieści, scenariusze. Jest autorem blisko 150 książek m.in. „Po co sakramenty?”, „Aby nie ustać w drodze”, „Matka Jezusa”, „Pokochać życie”. „Katechizm dla bierzmowanych”, „Zanim powiesz kocham”, „Katechizm dla poszukujących”. Największą popularnością cieszyła się napisana przez niego biografia Jana Pawła II „Wezwano mnie z dalekiego kraju”, która została przetłumaczona na kilkanaście języków.

Ks. Maliński wspomina, że już po śmierci Pawła VI przeczuwał, iż kolejnym papieżem może zostać Wojtyła, tak się jednak nie stało – kardynałowie wybrali Włocha Albino Lucianiego – Jana Pawła I. Gdy papież ten zmarł i konklawe wybrało na Stolicę Piotrową Wojtyłę, ks. Maliński wysłał do Rzymu telegram: „A nie mówiłem – Mietek”. Wkrótce rozpoczął pisanie biografii Wojtyły.

Towarzyszył Janowi Pawłowi II w wielu pielgrzymkach m.in. do USA, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Tajlandii, Szwajcarii i Indii.

Pogłoski o współpracy

W 2005 r. pojawiły się pogłoski o współpracy ks. Malińskiego z SB. Ówczesny prezes IPN Leon Kieres ujawnił, że współpracownikiem SB był o. Konrad Hejmo, ten zaprzeczał. Jednocześnie wciąż trwały spekulacje dotyczące ks. Malińskiego, który „czuł się skazany i uśmiercony”.

Ks. Isakowicz-Zaleski, autor książki „Księża wobec bezpieki” podał, że pod pseud. Delta był zarejestrowany ks. Mieczysław Maliński. Z wydanego w 2007 r. opracowania „Kościół katolicki w czasach komunistycznej dyktatury” wynika, że ks. Maliński, w 1965 r. został zarejestrowany jako kontakt informacyjny, a w 1971 r. jako tajny współpracownik SB o pseud. Delta.

W archiwalnych dokumentach IPN nie ma jednak podpisanego przez ks. Malińskiego zobowiązania do współpracy, a tzw. teczka pracy „Delty” jest pusta. Jedynie w teczce personalnej z 1971 r. TW Delta zachował się kwestionariusz osobowy z danymi ks. Malińskiego i uzasadnieniem, że powinien on zostać pozyskany do współpracy, bo ma możliwość dotarcia m.in. do Karola Wojtyły, niektórych biskupów i profesorów.

W 2007 r. ks. Maliński napisał w swojej autobiografii „Ale miałem ciekawe życie”, że nie zgodził się nigdy na współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa, pomimo wielokrotnego nalegania ze strony funkcjonariuszy SB.

Po odmowie publikacji w „Tygodniku Powszechnym” i „Dzienniku Polskim” ks. Maliński zaczął umieszczać swoje homilie i rozważania na własnej stronie internetowej, a jego książki były wydawane m.in. przez jezuickie wydawnictwo WAM.

Ostatni wpis na stronie internetowej ks. Malińskiego datowany jest na 15 stycznia 2017 r. „I trzeba umieć cieszyć się słońcem deszczem, wiatrem, jesienią, zimą, latem, wiosną. Trzeba umieć się cieszyć pięknem stwarzanym przez człowieka. A nade wszystko trzeba cieszyć się Jezusem Chrystusem. Bo to jest radość z obecności Boga. On mówi do nas wciąż. W każdym kawałeczku dnia. W każdym kawałeczku rzeczywistości, w której uczestniczymy, w którą jesteśmy zanurzeni” – napisał.

http://www.tvp.info/
P.S.
Tragizm czasu…, czy obłąkanie społeczeństwa nienawiścią, chęć zaistnienia…
Jaka jest różnica między SB a księdzem – kapłanem? Można tylko się domyśleć…
Zachowanie Ks. Isakowicza-Zaleskiego …można porównać do Macierewicza…

Zmarł ks. Mieczysław Maliński – pisarz, publicysta i przyjaciel Jana Pawła II

Zmarł ks. Mieczysław Maliński, duchowny i pisarz, publicysta, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych krakowski biblista ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Mieczysław Maliński
Foto: Krystyna Abraham / PAP Ks. Mieczysław Maliński

„Zmarł ks. Mieczysław Maliński. Zostanie w sercach nie tylko Krakowa. Autor „Zanim powiesz kocham” i wielu innych dobrych słów, które uczą myśleć. Kolegiata św. Anny zapamięta go również jako tego, który zaczął odprawiać msze św. o 21.30. Wtedy, na początku lat 70-tych, był to śmiały pomysł. Bp Pietraszko (Jan, biskup pomocniczy w Krakowie w latach 1963-1988 – PAP) poprosił o to jego. Bo mówił krótko. A ludzie wracali z nart, studenci z weekendu, więc miało być późno i krótko. Niech i w czyśćcu będzie krótko” – napisał ks. Węgrzyniak.

Mieczysław Maliński urodził się 31 października 1923 r. w Brzostku. Po święceniach kapłańskich, które otrzymał 24 lipca 1949 r., trafił do parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, gdzie pracował przez kolejnych 11 lat, prowadząc m.in. katechizację dzieci i młodzieży licealnej. Potem był duszpasterzem krakowskich studentów, wykładowcą, pisarzem.

Podczas okupacyjnych spotkań u Jana Tyranowskiego – który do swojego mieszkania na krakowskich Dębnikach zapraszał młodych ludzi na modlitwę, czytanie Biblii i rozmowy o wierze – poznał Karola Wojtyłę. W sierpniu 1944 r. Maliński rozpoczął zajęcia w tajnym seminarium duchownym zorganizowanym w siedzibie biskupów krakowskich, w którym uczył się także Wojtyła.

Największą popularnością cieszyła się napisana przez niego biografia Jana Pawła II „Wezwano mnie z dalekiego kraju„, która została przetłumaczona na kilkanaście języków.

http://www.onet.pl/