http://www.styl.pl/dom/news-rosliny-odporne-na-susze,nId,2430073
http://ladnydom.pl/Ogrody/56,113408,12118473,rudbekia-blyskotliwa-goldsturm-rudbeckia-fulgida-goldsturm,,11.html
Stewia to naturalny zamiennik cukru, który nie zawiera kalorii, nie powoduje otyłości i może być spożywany przez osoby chore na cukrzycę. To niektóre z powodów, dla których roślinę warto uprawiać we własnym ogrodzie. Jak uprawiać stewię w ogrodzie?
Stewia (łac. Stevia rebaudiana) to roślina wieloletnia, jednak w Polsce – ze względu na klimat – uprawia się ją sezonowo: od późnej wiosny do jesieni. W zależności od warunków i pielęgnacji roślina może osiągać 40–60 cm wysokości. Stewia nie jest rośliną łatwą w uprawie, ale przy przestrzeganiu pewnych zasad, można cieszyć się zbiorami własnego naturalnego słodzika.
http://www.wymarzonyogrod.pl/
alt=”2014-06-21 030″ width=”640″ height=”480″ />
!!! !!! !!!
Pokrzywa zwyczajna – najbardziej niedoceniana z roślin
Nie warto „bać się” pokrzywy
Jeśli w twoim ogródku rozpleni się pokrzywa, nie pozwól, by zginęła, przemielona przez kosiarkę. Pokrzywa to nie chwast, a niezwykle cenna roślina, która wzmocni zdrowie, zapewni piękny wygląd, pomoże wyleczyć choroby i znajdzie zastosowanie w kuchni.
Rośliny okrywowe zamiast trawnika. Rośliny zadarniające: rozmnażanie i sadzenie
Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe
Rośliny na podjeździe do garażu
Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?
Co posadzić na piwnicy? Rośliny okrywowe
Są miejsca w ogrodzie, gdzie trawa źle rośnie lub jej utrzymanie w dobrej kondycji wymaga dużo wysiłku: w cieniu pod koronami drzew (niezbędne jest częste dosiewanie i regeneracja trawy, bo przerasta mchem), na piaszczystej, szybko przesychającej glebie i w prażącym słońcu (tu konieczne jest częste podlewanie). W takich miejscach sprawdzą się rośliny okrywowe. Właściwie przystosowane do środowiska zniosą trudne warunki wzrostu. Ich zaletą jest to, że wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż trawnik. Są niewysokie, ale łatwo się rozprzestrzeniają za pomocą długich pędów, kłączy lub rozłogów. Wciskają się w każdą wolną przestrzeń ogrodu i z czasem pokrywają ją siatką pędów i liści. Wygląda to bardzo efektownie, ma też tę zaletę, że zapobiega wzrostowi chwastów. Rośliny okrywowe są długowieczne, raz posadzone zdobią otoczenie przez wiele lat. Bywają zimozielone, niektóre pięknie kwitną.
Rośliny okrywowe między bylinami i krzewami
Rośliny okrywowe mogą towarzyszyć krzewomi wyższym bylinom, szczególnie tym, które zaczynają wzrost późną wiosną (do tego czasu ziemia w ogrodzie jest pusta, co niewygląda ładnie). Na rabatach bylinowych najlepiej sprawdzają się rośliny płożące o umiarkowanej sile wzrostu. Zbyt ekspansywne mogą zagłuszyć i zarosnąć sąsiednie rośliny, poza tym ich silne korzenie będą konkurowały z nimi o wodę i składniki pokarmowe.
Polecane gatunki roślin okrywowych na słońce i do cienia
w słońcu i półcieniu– acenę drobnolistną, gęsiówkę kaukaską, rozchodniki, macierzanki, tojeść rozesłaną, truskawkę ozdobną;
w cieniu – dąbrówkę rozłogową, ogrodowe odmiany jasnoty plamistej, kopytnik pospolity, tiarellę ogrodową, ułudkę wiosenną.
Rośliny okrywowe silnie rosnące
Silnie rosnące rosliny okrywowe – rośliny szybko rosnące, tworzące silne rozłogi lub płożące pędy, które zakorzeniają się w podłożu i tworzące gęstą darń.
w słońcu i półcieniu – dębik ośmiopłatkowy, irgę Dammera, trzmielinę Fortune’a, pięciornik rozłogowy, płożące odmiany jałowców, mikrobiotę syberyjską;
w cieniu – barwinek pospolity, bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, gajowiec żółty, pragnię syberyjską, podagrycznik pospolity, konwalię majową, tojeść rozesłaną, ułudkę wiosenną, runiankę japońską, mikrobiotę syberyjską.
Ścieżki biegnące w cienistych zakątkach ogrodu można ożywić roślinami okrywowymi
Przeczytaj także
Kwitnący murek. Pomysł na obsadzenie kamiennego murka roślinami
Hortiterapia: ogrodowa terapia
Najmniejsze rośliny świata: jakie są najmniejsze rośliny na świecie
Największe rośliny świata. Jakie są najwyższe drzewa na świecie: rekordy roślin
Rośliny na obwódki. Jakie kwiaty na obwódki posadzić wzdłuż ścieżek
Jeżeli – tak jak w przypadku tego ogrodu – pobocza ziemnej dróżki obsadzone zostaną roślinami dobrze znoszącymi brak światła słonecznego, zmieni się ona w uroczą rabatę.
Aranżacja ogrodu: rabata z roślin okrywowych przy ścieżce
Jednak aby tak się stało, trzeba dobrze przygotować podłoże, bo żadnym roślinom nie sprzyja gleba zbita i zniszczona. Pasy ziemi po obu stronach ścieżki należy przekopać na głębokość szpadla i wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem (jeśli jest uboga – nawet w proporcjach 1:2). Do nasadzeń trzeba wybrać gatunki o rozmaitym pokroju: płożące, które łatwo się rozrastają, ale rosną tuż przy ziemi, nieco wyższe – dorastające do 20 cm – oraz takie, które tworzą kępy osiągające 50-70 cm wysokości. Tuż przy krawędzi ścieżki powinny rosnąć te najniższe – wypełnią pędami i liśćmi każdą wolną przestrzeń. Dalej nieco wyższe, a kilka kęp najwyższych w pewnym oddaleniu, by przechodzący nie zahaczali o nie ubraniami.
Warto, aby przynajmniej część gatunków wybranych do kompozycji efektownie kwitła, tak jak dąbrówka rozłogowa, która w okresie kwitnienia tworzy nad zwartym kobiercem błyszczących liści łan niebieskich kwiatostanów, czy biało kwitnące tiarella sercolistna i skalnica cienista. Ich delikatne kwiaty wyglądają jak biała chmurka rozjaśniająca ciemne, cieniste wnętrze. Właśnie biel jest nieodzownym elementem kompozycji w miejscach, do których dociera niewiele światła.
% % % % % % % % % % % % % % %
Źródło artykułu- http://www.wymarzonyogrod.pl/
==============================================================
Chryzantemy zimujące w gruncie – uprawa, odmiany
Chryzantemy zimujące w gruncie to mrozoodporne odmiany chryzantem, nadające się do uprawy na ogrodowych rabatach. Niestety większość sprzedawanych jesienią chryzantem, szczególnie tych na cmentarzach i stoiskach sezonowych, nie nadaje się do uprawy gruntowej. Jak zatem wybrać do ogrodu odpowiednie odmiany chryzantem zimujących w gruncie, które z nich najlepiej sprawdzą się na ogrodowej rabacie i jak wygląda uprawa chryzantem zimujących w gruncie?
chryzantemy zimujące w gruncie
Chryzantema czerwonawa (Chrysanthemum rubellum)
to bardzo odporna chryzantema zimująca w gruncie
Chryzantemy są jednymi z popularniejszych bylin jakie sadzimy w ogrodach. Kwitną od końca lipca, aż po pierwsze mrozy, dlatego zdobią ogród również jesienią. Wydając masę przepięknych kwiatów w różnych odcieniach, sprawiają że nasze ogrody jesienią nabierają tak wspaniałych barw. Spośród kwiatów chryzantem zimujących w gruncie, wyróżniamy kwiaty półpełne, pojedyncze, pomponowe, igiełkowate lub kuliste. Jest zatem w czym wybierać.
Kwiaty jesienne w ogrodzie
Kwiaty jesienne w ogrodzie mogą znacznie poprawić nasz nastrój w chwilach gdy jest coraz mniej słońca, a dni są coraz chłodniejsze. Jeżeli dobrze zaplanujemy rabaty ze wspaniale kwitnącymi kwiatami jesiennymi w ogrodzie, będziemy mogli się jeszcze długo cieszyć ich pięknem. Jesień to nie koniec kwitnienia, a wśród roślin kwitnących jesienią jest naprawdę z czego wybierać. Więcej…
Jak kupować chryzantemy zimujące w gruncie?
Warto też wspomnieć, że nie wszystkie chryzantemy, które kupujemy, mogą zimować w gruncie. Jest wiele chryzantem, które zimę muszą spędzić w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Jeżeli chcemy by chryzantemy zdobiły nasz ogród przez wiele lat, należy wybrać mrozoodporne odmiany chryzantem, które zimują w gruncie. Chryzantemy najlepiej sadzić wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków. Niestety w tym okresie rzadko pojawiają się w sprzedaży. Jeżeli chcemy kupić kwitnącą roślinę i od razu posadzić ją do ogrodu, na zakupy wybierzmy się do dobrego sklepu lub centrum ogrodniczego już pod koniec lata. Posadzona w tym terminie chryzantema zdąży się przyjąć na nowym stanowisku przed nadejściem zimy.
Przyjmijmy też zasadę, że chryzantemy kupowane jesienią na stoiskach przy cmentarzach nie nadają się do posadzenia w ogrodzie. Zresztą w listopadzie jest już za późno aby jeszcze je sadzić. Takie rośliny trzeba po pierwszych przymrozkach krótko przyciąć i przechować do wiosny w chłodnym i widnym pomieszczeniu. Należy dbać jedynie aby ziemia w doniczkach nie uległa przesuszeniu (podlewamy ale bardzo delikatnie). Do gruntu rośliny można wysadzić gdy minie ryzyko przymrozków, czyli od drugiej połowy maja. Można też z nich pobrać sadzonki.
Chryzantemy drobnokwiatowe zimujące w gruncie
Chryzantemy drobnokwiatowe uchodzą za najbardziej mrozoodporne i najczęściej są sadzone w ogrodach jako chryzantemy zimujące w gruncie. Długo i obficie kwitną. Ich kwiaty odporne są na często występujące jesienne deszcze. Wykorzystywane są także do ozdabiania nagrobków. Wszystkie wymienione niżej odmiany zimowały w moim ogrodzie lub u moich znajomych. Ich mrozoodporność jest zatem w 100% potwierdzona.
Chryzantema drobnokwiatowa 'Solar’ – jest chryzantemą wczesną, kwitnącą od lipca do października. Dorasta do 40 cm wysokości i tworzy sporo drobnych żółtych kwiatów o średnicy 5-7 cm. Jest bardzo popularna w nasadzeniach ogrodowych.
chryzantemy zimujące w gruncie
Chryzantema drobnokwiatowa 'Solar’
to odmiana bardzo dobrze zimująca w gruncie
Chryzantema drobnokwiatowa 'Rubra’ – kwitnie obficie wydając mnóstwo różowych kwiatów o średnicy 6 cm. Zaczyna kwitnąć od końca września. Dorasta do około 50 cm. Jest szczególnie mrozoodporna, a zatem bardzo dobra jako chryzantema zimująca w gruncie. Często spotykana w ogródkach wiejskich.
chryzantemy zimujące w gruncie
Chryzantema drobnokwiatowa 'Rubra’
to do skonała chryzantema zimująca w gruncie
Chryzantema drobnokwiatowa 'Carmen’ – zakwita pod koniec września. Jest odmianą, która dorasta do 50 cm. Kwiaty są intensywnie czerwone.
Chryzantema drobnokwiatowa 'Monaco’ – jest niską chryzantemą, która nie przekracza 30 cm. Kwiaty w kolorze ciemnoczerwonym o średnicy do 5 cm, pojawiają się w połowie października. W naszym klimacie bardzo dobrze zimuje w gruncie.
Chryzantema drobnokwiatowa 'Havel Rurki’ – jedna z ładniejszych chryzantem z racji ciekawie zwiniętych płatków w rurkę. Zakwita w październiku złocisto pomarańczowymi kwiatami, o średnicy 6 cm, które utrzymują się do końca listopada. Odporna na choroby.
Chryzantema drobnokwiatowa 'Raja’ – popularna chryzantema drobnokwiatowa zimująca w gruncie. Wysokość rośliny to 35-40 cm. Rozpoczyna kwitnienie pod koniec września. Kwiaty w kolorze żółtopomarańczowym o średnicy do 4 cm.
Chryzantema drobnokwiatowa 'Bella Gold’ – niska odmiana dorastająca do 35 cm. Kwitnie obficie drobnymi złocistymi kwiatami o pomarańczowym środku. Koszyczki mają średnice 3-4 cm. Odporna na choroby.
chryzantemy zimujące w gruncie
Chryzantema drobnokwiatowa 'Bella Gold’
to odporna chryzantema zimująca w gruncie
Chryzantemy wielkokwiatowe zimujące w gruncie
Chryzantemy wielkokwiatowe wydają duże i efektownie wyglądające kwiaty. Są delikatniejsze od chryzantem drobnokwiatowych, dlatego musimy poświęcać im więcej uwagi.
Chryzantema biała wielkokwiatowa – tworzy duże, śnieżnobiałe kwiaty o średnicy do 12 cm. Zewnętrzne płatki odchylają się, środkowe tworzą kulę. Zakwita od października. W ciepłe zimy może kwitnąć do grudnia. Wymaga wilgotnej gleby.
Chryzantema wielkokwiatowa 'Madam’ – chryzantema o dużych jasno żółtych kwiatostanach, osiągających średnicę 12 cm. Kwitnie pod koniec września. Dorasta do 50 cm. W czasie ulew może wymagać podpierania.
Chryzantema wielkokwiatowa 'Madonna’ – jedna z wyższych chryzantem. Może osiągnąć 1 metr wysokości. Kwiaty białe o średnicy do 10 cm pojawiają się w październiku.
Chryzantema wielkokwiatowa 'Escort Czerwona’ – jedna z późno kwitnących chryzantem wielkokwiatowych. Kwitnie od połowy października do połowy listopada. Kwiaty duże o średnicy 12 cm w kolorze czerwonym. Płatki kwiatów pod spodem są pomarańczowe.
Jak przygotować chryzantemy do zimowania w gruncie
W pierwszym roku po posadzeniu chryzantemy wymagają okrycia na zimę. Gdy nadziemne części roślin zetnie silniejszy przymrozek, wycinamy wszystkie pędy tuż przy ziemi i okrywamy gałązkami drzew iglastych, które chronią chryzantemy zimujące w gruncie przed mrozem. Możemy do tego celu wykorzystać gałązki świerka, żywotnika (tui) lub choiny kanadyjskiej. Nie okrywamy chryzantem zimujących w gruncie kompostem, suchymi liśćmi lub korą ogrodową, ponieważ rośliny mogą zostać narażone na choroby grzybowe lub gnicie.
http://poradnikogrodniczy.pl/index.php
&
Róża damasceńska
Róża damasceńska (Rosa x damascena Mill.) – mieszaniec róży francuskiej (Rosa gallica) i róży piżmowej (Rosa moschata)[2]. Przywieziony do Europy w XVIII w. z Azji Mniejszej[3]. Występuje wyłącznie w uprawie, obecnie uprawiany jest rzadko.
Morfologia
Pokrój
Krzew o wysokości do 1 (2) m. Igiełkowate kolce posiada tylko na pędach kwiatowych. Wytwarza rozłogi.
Liście
Nieparzysto-pierzaste (5-listkowe), o podłużnie-jajowatych listkach, na spodniej stronie owłosionych, lecz bez gruczołków.
Kwiaty
Wzniesione, o różnej barwie, rzadko tylko białe, pełne i pachnące[3][4].
Zastosowanie
Roślina ozdobna. Uprawiana w ogródkach przydomowych, parkach, na skwerach. Uprawiana także do produkcji olejku różanego (największe zagłębie w Dolinie Róż w Bułgarii) oraz wody różanej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
jak samemu zrobić kwaśną ziemie
H3PO4 – 1 ml na 10 litrów wody co 10 dni do końca sezonu. Albo możesz poprawić ph szczepionką mikoryzową.
„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„`
Bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra)
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/56,113645,17980708,Cudacznik_indyjski__Quisqualis_indica_,,5.html
Fot. Shutterstock
Jej ozdobą są barwne listki zwane podkwiatkami, które utrzymują się na roślinie długie miesiące. Kwiaty wyglądają jak białe gwiazdki i szybko opadają. Pnącze to trzeba owijać wokół podpórek, uważając na ciernie w kątach liści. Latem roślinie służy pełne słońce. Najlepiej zimuje w temp. 6°C. W lutym pędy należy przyciąć, pozostawiając kilka centymetrów ubiegłorocznych przyrostów. W doniczkach uprawia się zwykle mieszańce międzygatunkowe.
[Bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra) ]
Brązowiejące iglaki- choroby
Jednym z najczęstszych powodów brązowienia iglaków jest fytoftoroza. Obawia się ona na początku brązowieniem, zamieraniem dolnych pędów i stopniowo przenosi się ona do góry. Cały krzew zamiera a pierwsze obumarłe igły stają się brunatno czarne i opadają na ziemię. Zarodniki grzyba przenoszą się z wiatrem na następne drzewa i krzew.
Jedną z mało znanych ale najistotniejszych przyczyn zarażania się fytoftoroza jest
monokultura ogrodów: czyli gdy jeden gatunek rodzin występuje na małym obszarze, zwiększa to prawdopodobieństwo zarażenia się tymi samymi chorobami i szkodnikami wszystkich iglaków,ponieważ że łatwiej przenoszą się na sąsiadujące krzewy. Monokultura prowadzi do niedoborów składników pokarmowych w glebie, co w ostateczności osłabia rośliny i jeszcze bardziej naraża je na zarażenie chorobami i szkodnikami.
Monokultura ma jeszcze jedną charakterystyczna cechę: mianowicie brak życia w ogrodzie czyli brak motyli, pszczół, biedronek, i innych pożytecznych organizmów i mikroorganizmów potrzebnych do symbiozy z naturą.
Uniknąć także zarażeniu fytoftorozą możemy przez „napowietrzanie” gleby przez korzeniach.Nakłuwając choćby widłami ziemię wokół roślin aby gleba nie była zbyt zbita , korzenie za mocno „związane”. Nie mogą rosnąć w wilgotnym podłożu, sprzyja to nagromadzaniu pleśni.
Czynniki osłabiające rośliny m.in. :
- nie prawidłowy dobór roślin co do warunków glebowych i stanowiska(np:okolice lasów,skarp i łąk)
-podłoże powinno być kwaśne i zasobne w składniki pokarmowe
-nie należy zasypywać natomiast szyjki korzeniowej (zbyt głębokie sadzenie roślin)
-opadające igliwie – musimy na wiosnę oczyścić krzewy z suchych i opadniętych części roślin
-zbyt gęste sadzenie iglaków
-nieregularne nawożenie(dostosowane do zapotrzebowania roślin i niedoborów gleby w składniki mineralne i organiczne - przesuszenie roślin w okresie letnim, mają bardzo płytko pod powierzchnią ziemi system korzeniowy, przez co letnie upalne słońce nagrzewa ziemie wokół nich i bardzo je wysusza
Jak zapobiegać?:
- pamiętajmy aby nie sadzić samych iglaków w ogrodach ponieważ to jest główną przyczyną ich chorób
- powinniśmy je regularnie nawozić i dbać o to żeby miały odpowiednie warunki glebowe a także
- powinniśmy wytrząsać i grabić opadające igliwie i palić wszystkie zarażone pędy
Sposoby leczenia:
- w przypadku gdy nasze rośliny nie zostały mocno zarażone, możemy uciec się do sposobów naturalnych takich jak: oprysk z skrzypu i rumianku 1 kg pół na pół z 2 litrami wrzącej wody, następnie rozrobić z wodą 1/1 i opryskać krzewy co tydzień aż choroba zaniknie. Ten sposób działa tylko na rośliny, które nie są mocno zarażone.
- jeśli nasze rośliny silnie chorują należy opryskać je Aliette 80 WG. Ponadto po oprysku dobrze byłoby resztą rozcieńczonego środka podlać rośliny, aby także korzenie go nieco wchłonęły. Następnie usuwać i palić martwe części roślin które mają na sobie zarodniki grzyba.
Autor: Mateusz Dorau o 10:20
Etykiety: choroby, iglaki
Lokalizacja: Chojnice, P.H.U. passiflora
http://passiflorachojnice.blogspot.com/
=============================================
Onet
3 sie, 19:50
Jak zwalczyć mszyce – najprostszy naturalny sposób. Działa i nic nie kosztuje!
Mszyce należą do największych szkodników roślin i zarazem najliczniejszych – w Polsce żyje ich ponad 700 gatunków. Łupem mszyc pada większość roślin – od drzew owocowych, poprzez warzywa, krzewy ozdobne i kwiaty. Jak walczyć z mszycami? Najlepiej skorzystać z usług ich naturalnych wrogów. Poznajcie pięciu największych i sposoby, by zwabić je do ogrodu. Wykonają za ciebie całą „brudną robotę”!
Na początek wyjaśnijmy, dlaczego mszyce są tak niebezpieczne. Składa się na to kilka faktów:
Po pierwsze mszyce wysysają soki, w efekcie wzrost roślin zostaje zahamowany. Szkodniki te pokrywają rośliny tzw. spadzią (rosą miodową), na której rozwijają się grzyby – skutkiem jest osłabienie przebiegu fotosyntezy. Wreszcie mszyce roznoszą niebezpieczne dla roślin choroby wirusowe. Dzięki biologicznej walce z mszycami, nie tylko zaoszczędzisz czas i pieniądze, ale rezygnując z środków owadobójczych, zrobisz przysługę środowisku. Jakie stworzenia warto zwabić do ogrodu i na balkon, żeby pozbyć się mszyc?
1. Biedronki
Foto: AlessandroZocc / istock
Dorosła biedronka w ciągu dnia potrafi zjeść ponad 60 mszyc, zaś larwa w ciągu trwającego do miesiąca rozwoju – nawet 400. Aby zwabić biedronki do ogrodu, warto zostawić kącik z pokrzywami, kupkę liści czy chrustu, w których przetrwają zimę. Pamiętajmy też, żeby nie kosić trawy zbyt nisko – tylko w wyższej będą mogły się ukryć. W sklepach ogrodniczych możesz też po prostu kupić larwy biedronek, lecz aby dorosłe już owady zechciały zostać u ciebie na dłużej, zastosuj się do powyższych wskazówek.
2. Bzygi
Foto: istock
Owady te przypominają osy lub pszczoły i są dla nas całkowicie niegroźne. Mszyce są przysmakiem larw bzygów (w ciągu dnia mogą pochłonąć ich nawet 100), dorosłe osobniki żywią się rosą miodową. Ich przysmakiem są także pyłek i nektar, dlatego, jeśli chcesz zwabić bzygi do siebie, posadź w ogrodzie nasturcje, aksamitki, lawendę czy powój trójbarwny.
3. Złotooki
Foto: istock
Wyróżnia je piękny zielony kolor, przezroczyste szydełka i połyskujące tęczowe oczy – z pewnością nie raz widziałeś złotooki w swoim mieszkaniu. Aby zachęcić je do zasiedlenia ogrodu, warto posadzić w nim rośliny miododajne, jak macierzanka, ogórecznik czy maliny. Chętnie skorzystają też z przygotowanych zimowych kryjówek – wystarczy niewielką skrzyneczkę (najlepiej czerwoną, gdyż ten kolor przyciąga złotooki) wypełnić liśćmi lub sianem. We wrześniu wystawiamy ją do ogrodu (ustawiamy ją na wysokości 1 – 1,5 metra), późną jesienią chowamy np. do garażu. Gdy przyjdzie wiosna, pojemnik ze złotookami znów umieszczamy w ogrodzie.
4. Ptaki, np. sikorka modra
Foto: istock
Najlepszym sposobem, by zwabić ptaki do ogrodu jest zapewnienie im wody (wystarczy duża płaska miska) i miejsca do gniazdowania, np. ustawienie budek lęgowych lub posadzenie krzewów i żywopłotów, w których znajdą też ochronę przed niepogodą i bezpieczną kryjówkę. W przyjaznym ptakom ogrodzie warto zostawić kupkę liści czy chrustu, a także zasadzić owocujące jesienią krzewy, np. tarninę, derenia, dziką różę.
5. Chrząszcze biegaczowate
Foto: istock
Duże czarne chrząszcze to doskonali drapieżcy – polują głównie nocą, wyróżnia je tzw. trawienie pozajelitowe: oblewają ofiarę sokami trawiennymi, a gdy enzymy rozłożą jej ciało, chrząszcze wysysają z niej półpłynną substancję. Mszyce są pokarmem tak larw, jak i dorosłych osobników, ich przysmakiem są również ślimaki i stonka ziemniaczana. W Polsce żyje ponad 500 gatunków tych chrząszczy – większość z nich pozostaje pod ścisłą ochroną. Największy z nich to biegacz skórzasty – ma ponad 4 cm długości. Aby zatrzymać biegaczowate w ogrodzie, zostaw dla nich kupkę liści lub rozrzucone kamienie, w których będą mogły znaleźć schronienie.
Udostępnij
169
Polub Onet Dom
Źródło: Onet
Kobieta › Dom
Ogród | Porady